Cuzco
Miasto będące stolicą i centrum imperium Inków jest jedną z największych atrakcji Peru. Wielu podróżnych spędza tu tydzień czy nawet dwa, przez chwilę się nie nudząc. Miasto jest świetną bazą do zwiedzania największych zabytków państwa Inków i czasów kolonialnych w Świętej Dolinie Inków, do których jest dogodny dojazd z Cuzco. Większość atrakcji i głównych zabytków miasta znajduje się w okolicy Plaza de Armas i można do nich dotrzeć pieszo.
Na Plaza de Armas, z piękną katedrą oraz imponującym kościołem Jezuitów, znajduje się także wiele kawiarni i restauracji, siedzenie na balkonie w stylu kolonialnym i obserwowanie potomków Inków oraz ich codziennej krzątaniny to fajny pomysł na aklimatyzację na tych wysokościach. Aklimatyzacja jest szczególnie ważna, kiedy przylatujemy do Cuzco z nadmorskiej Limy. Miasto jest zwykle bardzo gwarne, co dzień przybywa tu wielu mieszkańców okolicznych wiosek w barwnych strojach, żeby sprzedać swoje produkty czy załatwić codzienne sprawy. Tworzy to niepowtarzalną atmosferę.
Miasto zachowało w dużym stopniu układ ulic z czasów inkaskich, mimo kilku trzęsień ziemi, które nawiedziły region. Doskonale zachowanie XVI wieczne kościoły hiszpańskie oraz wiele budynków w mieście powstało na fundamentach budowli Inków oraz z kamieni pozyskanych ze świątyń i pałaców władców imperium. Charakterystyczne mury, budowane przez inkaskich rzemieślników bez użycia zaprawy ze ściśle dopasowanych i precyzyjnie obrobionych kamieni są widoczne w wielu budynkach. Właśnie idealna obróbka i dopasowanie kamieni zdradza zawsze robotę inkaskich rzemieślników.
Informacje praktyczne
Cuzco jest położne na wysokości ok. 3400 m. n. p. m. Pobyt na tej wysokości wymaga aklimatyzacji, każdy organizm reaguje inaczej na niedobór tlenu. Najdroższe hotele mają powietrze wzbogacone tlenem, w innych dostępne są butle z tlenem, przy bólach głowy czy złym samopoczuciu warto z tego skorzystać. Objawy choroby wysokościowej łagodzi też napar liści z koki, dostępny w niemal każdym hotelu. Wysokość wpływa też na klimat, nawet gdy temperatura w dzień sięga 20 stopni, w nocy należy spodziewać się zaledwie kilku stopni.
Cuzco uchodzi za najbezpieczniejsze miasto Ameryki Południowej, głównie dzięki dużej ilości policji na ulicach. Wąskie uliczki bywają mocno zakorkowane, na szczęście większość atrakcji znajduje się w małej odległości od Plaza de Armas i jest możliwe zwiedzenie ich pieszo. Miasto przyciąga też wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, co tworzy unikalny charakter i naturalną atmosferę andyjskiego miasta.
Kolonialne kościoły
Najwspanialszymi zabytkami Cuzco są XVI wieczne kościoły, z doskonale zachowanymi wnętrzami, z oryginalnym freskami i obrazami z epoki. W centrum Plaza de Armas położona jest Katedra wraz z przylegającą Capilla de la Sagrada Familia. Z zewnątrz budynek wtapia się w centralny plac Cuzco, całe bogactwo widać dopiero wewnątrz. Oszałamiające bogactwo dekoracji oraz wyposażenia z epoki, pełne srebra i wspaniałych obrazów, daje wyobrażenie o bogactwie Wicekrólestwa Peru oraz kunszcie miejscowych rzemieślników tworzących według hiszpańskich wzorców. Niestety w większości zabytkowych kościołów w Peru obowiązuje zakaz robienia zdjęć oraz filmowania, na dodatek dość skrupulatnie egzekwowany.
Iglesia de la Compañía de Jesús
Świątynia wzniesiona przez Jezuitów, wielkością co najmniej dorównuje położonej w pobliżu katedrze. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1576 roku na ruinach pałacu jednego z władców Inków. Poważnie uszkodzony w trzęsieniu ziemi w 1650, został odbudowany z dużym rozmachem, w stylu barokowym. Kościół Jezuitów przyćmił rozmiarami i wysokością wież pobliską katedrę, natomiast zdecydowanie jej ustępuje bogactwem wyposażenia.
Convento de Santo Domingo
Kościół i klasztor zbudowany na fundamentach Coricancha, inkaskiej Świątyni Słońca , miejsca pochówku i koronacji inkaskich władców. Świątynia ta została splądrowana przez konkwistadorów, ozdoby ze Złotego Dziedzińca, wyobrażenia ogrodu z roślinami i zwierzętami wykonanymi ze szczerego złota zostały przetopione i wywiezione do Hiszpanii. Szacunki mówią o 1600 kg zrabowanego złota. Nowy kościół stał się symbolem zwycięstwa i dominacji nowej religii nad starymi wierzeniami . Trzęsienie ziemi w 1950 roku mocno uszkodziło kościół, natomiast inkaskie fundamenty okazały się bardziej odporne niż późniejsza budowla hiszpańska.
Sacsayhuamán
W niedużej odległości od centrum Cuzco leży Sacsayhuamán. Są to ruiny inkaskiej cytadeli, położone na północnych obrzeżach miasta Cuzco i górujące nad miastem. Jeszcze dziś imponuje precyzja, z jaką zostały przetransportowane, ułożone i dopasowane ogromne bloki skalne, ważące nawet 300 ton! Inkowie uważali Cuzco za centrum świata i święte miasto, kształt miasta miał przypominać postać jaguara, którego głową była forteca Sacsayhuamán. Ogromne mury zbudowano na kształt zębów jaguara, w charakterystyczny skośny sposób, aby dodać realizmu temu wyobrażeniu. Jak widać, fantazji nie brakowało władcom Inków!
Ze szczytu wzgórza, na którym leży Sacsayhuamán rozpościera się wspaniała panorama Cuzco, z widokiem na Plaza de Armas, Katedrę i kościół Jezuitów. Należy pamiętać, że znajdujemy się na wysokości ponad 3600 m n.p.m. i zwiedzanie wymaga sporo wysiłku i czasu.
W czasach Inków, forteca wraz z placem i sąsiednim wzgórzem, pełniła nie tylko funkcje obronne, ale także ceremonialne i religijne. Na przeciwko fortecy Sacsayhuamán, oddzielone dużym placem, który pełnił funkcje ceremonialne, leży wzgórze Rodadero. Między polerowanymi skałami znajdują się tu ozdobne ławki określane jako Tron Inków, na których prawdopodobnie zasiadał władca wraz ze świtą w czasie ceremonii. Twierdza przetrwała podbój Cuzco przez Francisco Pizarro, zniszczeniu uległa dopiero w 1536 r., kiedy Manco Inca oblegał miasto w czasie powstania przeciw Hiszpanom. Znaczna część walk toczyła się w Sacsayhuamán i okolicach, ponieważ kluczowe znaczenie miało dla Hiszpanów utrzymanie tej twierdzy dla kontroli nad miastem. Po oblężeniu Cuzco konkwistadorzy zaczęli używać Sacsayhuamán jako źródła kamieni do budowy kolonialnego Cuzco, w ciągu kilku lat budowla została rozebrana blok po bloku, by zbudować nowe budynki rządowe i kościoły, a także domy najzamożniejszych Hiszpanów. Dziś między pozostałościami tej imponującej niegdyś twierdzy przechadzają się lamy i alpaki.
Zobacz także
Salineras
Lima
Titicaca
Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.
Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.