google-site-verification: google7d298e1568d15ffd.html

Kanion Colca

Około 100 km na północ od Arequipy znajduje się jeden z najgłębszych na świecie kanonów, Colca. Tereny te zostały odkryte stosunkowo niedawno dla turystyki, ich eksploracja i poznawanie wciąż trwa, dzięki czemu zachowały swój naturalny urok oraz tradycyjny styl życia mieszkańców. Ściany kanionu wznoszą się prawie pionowo na wysokość nawet około 4200 m ponad poziomem rzeki. Kanion Colca jest dwa razy głębszy niż słynny kanion rzeki Colorado. Ale kanion to nie tylko urwisko,w górnym biegu rzeki to także łagodna dolina z budowanymi od setek lat tarasami, tworzącymi niezwykle malowniczy krajobraz, z ośnieżonymi  wulkanami na horyzoncie. W okolicach miasteczka Chivay kanion jest szeroką doliną, pełną malowniczych, zielonych tarasów uprawnych, użytkowanych przez miejscową ludność od czasów preinkaskich. Widoków dopełniają małe miasteczka i zagubione wśród pól kościółki.

Kanion osiąga  głębokość około 2500 w pobliżu miejsca zwanego Cruz de Condor. Jest to popularne miejsce, do którego docierają jednodniowe wycieczki z Arequipy. Jak wskazuje nazwa, atrakcją tego miejsca są kondory andyjskie, gniazdujące na skałach ponad potokiem. Można je codziennie obserwować  szybujące dzięki wykorzystaniu prądów powietrznych ponad kanionem. Jest to spektakl trwający niemal cały dzień, ptaki wylatują z czeluści wąwozu i szybują majestatycznie ponad szczytami.

Zwykle jednodniowe wycieczki z Arequipy wyruszają rano, aby po około trzech godzinach jazdy dotrzeć do Cruz de Condor.  Większość przewodników doradza stawienie się tam rano, sugerując, że to jedyna szansa na obserwację tych rzadkich ptaków. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ kondory mają swoje gniazda na urwistych ścianach wąwozu, istnieje więc duża szansa ma obserwowanie tych ptaków przez cały dzień. Miejsce to ma szczególny urok po południu, kiedy odjeżdżają przybywające tu rano z Arequipy wycieczki , robi się bardzo cicho i spokojnie. Na dodatek wciąż mamy szansę na obserwowanie wzbijających się z głębi kanionu kondorów, które następnie majestatycznie szybują na tle gór.

Informacje praktyczne

Kanion Colca ma wciąż wiele nie odkrytych miejsc, wciąż organizowane są wyprawy dla zbadania i dokonania pomiarów niektórych miejsc. Pierwszego przepłynięcia kanionu na kajaku oraz pontonie dokonała w 1981 roku grupa z Polski pod kierownictwem Andrzeja Piętowskiego. Polacy nadali szereg nazw nieopisanym wówczas miejscom w kanionie, jak Wodospady Jana Pawła II czy Kanion Polaków, zatwierdzonych później przez Instytut Geograficzny Peru, dokonali też wielu pomiarów. Spływ został także odnotowany w księdze Guinnessa, a w miejscowości Chivay znajdziemy tablicę z brązu upamiętniającą ten wyczyn. Nie wszystkie miejsca zostały jednak zbadane, organizowano kolejne wyprawy, np.. w 2008 roku, także z udziałem Polaków.

Kanion Colca zamieszkują od najdawniejszych czasów dwie większe  grupy etniczne,  Collaguas i Cabanas. Ludy te posługiwały się językami Quechua i Aymara, różniło je pochodzenie oraz zwyczaje. Odrębność polegała nawet na rytualnym deformowaniu czaszek niemowląt, różnym dla każdej z grup, mającej inne kanony piękna. Tereny te weszły w skład państwa Inków jedynie na około 100 lat przed podbojem przez konkwistadorów, większa unifikacja nastąpiła po kolonizacji oraz wprowadzeniu religii katolickiej wraz z kościołami, klasztorami i nauką. Różne grupy ludności do dziś zachowały jednak własne zwyczaje i kulturę.

Colca to miejsce leżące na uboczu, do lat 40 XX wieku nie było drogi łączącej wąwóz i pobliskie miasteczka z nieodległą Arequipą. Powodem jest konieczność pokonania przełęczy znajdujących się na wysokości prawie 5000 m n.p.m. krajobraz jest surowy i nieprzyjazny w wyższych partiach gór, a podróż wymaga pokonania znacznych różnic wysokości oraz serpentyn. Niespieszna podróż pozwala cieszyć się widokami surowych gór i ośnieżonych wulkanów.

Natomiast trochę niżej położone tereny są doskonałym miejscem do obserwowania dzikich wikunii, oraz malowniczych widoków na wulkany Warto poświęcić trochę czasu po drodze na postój w rejonie występowania wikunii (zona de vicunas), gdzie w pobliżu drogi możemy obserwować te piękne zwierzęta. Wikunie andyjskie to dzikie zwierzęta spokrewnione z lamami i alpakami, należą do rodziny wielbłądowatych. W niektórych rejonach Andów z wikunii pozyskuje się bardzo delikatną i drogą wełnę. Zwierzęta są zaganiane do specjalnie zbudowanych zagród, strzyżone i wypuszczane na wolność. Trudność pozyskania wełny oraz jej niezwykła delikatność przekłada się na ceny, sięgające setek dolarów za gotowy wyrób.

Wyższe partie gór to królestwo alpak. Każde bardziej sprzyjające miejsce jest wykorzystywane do wypasu tych sympatycznych zwierząt. Alpaki są doskonale dostosowane do warunków, jakie panują w wysokich górach, gruba wełna zabezpiecza przed niskimi temperaturami, a rozbudowany instynkt stadny pozwala obronić się przed drapieżnikami. Zwierzęta większość czasu spędzają niepilnowane w górach, radzą sobie doskonale w tych surowych warunkach.

Największym miasteczkiem doliny Colca, do którego przybywają niemal wszyscy podróżujący po tej okolicy, jest Chivay. Miasteczko leży przy trasie z Arequipy, znajdziemy tu skromne noclegi, restauracje i kawiarnie. Warto poświęcić tu chwilę na odpoczynek i zwiedzanie, to małe miasteczko z ciekawą kulturą oraz starymi zwyczajami sięgającymi czasów preinkaskich, dziś splatających się z religia katolicką. Centrum miasteczka stanowi zadbany plac z kościołem wybudowanym w XVI wieku.

Na zdjęciu znajduje się pochodzący z 1560 roku kościół w Yanque, z elewacją odbudowaną w XVII wieku.

Imponujące, oryginalne kościoły są atrakcją miasteczek w dolinie Colca. Znajdziemy tu różne rodzaje budowli,  od prostych świątyń w stylu andyjskim, po bogato dekorowane budynki w peruwiańskiej odmianie baroku mestizo. Kościoły są zawsze żywym centrum kulturowym miejscowych społeczności. Większość miasteczek w okolicy może poszczycić się pięknym kościołem, często używanym nieprzerwanie od 300 czy 400 lat, wykonanym w stylu łączącym hiszpański barok z miejscową estetyką. 

Zobacz także

Arequipa

Salineras

Titicaca

 

Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś  tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.

 

error: Content is protected !!