google-site-verification: google7d298e1568d15ffd.html

Arequipa

Arequipa została założona przez Hiszpanów w XVI wieku, dziś jest drugim co wielkości miastem w Peru. Historyczne centrum  pełne jest  kolonialnych zabytków, obecnie miasto jest  wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malownicze położenie miasta w otoczeniu gór Cordillera Volcanica oraz wspaniałe zabytki z imponującą katedrą oraz klasztorem Świętej Katarzyny czynią Arequipę jedną z największych atrakcji Peru. Charakterystyczny dla Arequipy jest pocztówkowy widok katedry z wulkanem El Misti w tle, na szczycie którego odkryto mumie kilkorga dzieci złożonych w ofierze przez Inków.

Klasztor Świętej Katarzyny, jedna z największych atrakcji Arequipy,  to swego rodzaju miasto w mieście.  Duży, otoczony murami obszar, z uliczkami, zakamarkami, kaplicami i domami mniszek, sprawia wrażenie cichego, małego miasteczka przeniesionego w czasie z XVII wieku,  odgrodzonego od gwaru miasta.  Warto zarezerwować kilka godzin na zwiedzanie i odpoczynek w tym miejscu, koniecznie trzeba zanurzyć się w plątaninę uliczek aby poczuć atmosferę kolonialnego miasta.

Zakamarki, krużganki, freski, tworzą wspaniałą atmosferę. Klasztor był popularny wśród bogatych dam, które nie widziały powodu, dla którego miały by odmawiać sobie z powodu wstąpienia do zakonu doczesnych wygód, służby i wystawnych przyjęć. Oprócz domów czy komnat dla mniszek znajdziemy też liczne kaplice, dobrze zachowanie kuchnie czy pomieszczenia dla służby, czyniące pobyt w klasztorze całkiem znośnym. Na terenie klasztoru znajdziemy też eksponowane charakterystyczne obrazy szkoły z Cuzco.

Arequipa nazywana jest La Ciudad Blanca (Białym Miastem) , ze względu na biały kolor budynków powstałych z miejscowego kamienia. Przykładem typowej architektury  może być pochodzący z końca XVI  wieku Iglesia de San Agustín. Kościół został odbudowany po trzęsieniu ziemi pod koniec XVII wieku w charakterystycznym dla całego regionu stylu. Wykonany z miękkiego, wulkanicznego kamienia zwanego sillar,  pochodzącego z wulkanu Misti, wyróżnia się bogatymi kamiennymi dekoracjami elewacji w stylu łączącym elementy europejskie oraz andyjskie. Podobne dekoracje znajdziemy na wielu historycznych budynkach w mieście.

Katedra, pierwotnie wybudowana w XVII wieku, była kilkukrotnie niszczona przez trzęsienia ziemi. Obecny wygląd to połączenie odbudowanej pierwotnej charakterystycznej, imponującej kolumnady oraz wnętrza z XIX wieku. Katedrę zwiedza się w grupach z przewodnikiem, jest połączona z niedużym muzeum eksponującym ciekawe i drogocenne przedmioty sakralne. Istnieje możliwość wejścia na dzwonnicę i dach. Samo wnętrze katedry nie wyróżnia się niczym szczególnym, większość przedmiotów oraz dekoracji pochodzi z XIX wieku,  zdecydowanie ciekawsze są widoki na okolicę z dzwonnicy oraz fasada z imponującą kolumnadą.

Informacje praktyczne

Warte odwiedzenia jest miejscowe muzeum, ze zmumifikowanymi szczątkami dzieci oraz znalezionymi przy nich przedmiotacmi, które Inkowie składali w ofierze na wulkanach dla przebłagania swoich bóstw. Dzięki niskiej temperaturze na szczytach wulkanów ciała oraz towarzyszące artefakty zachowały się w doskonałym stanie. Najsłynniejsza mumia dziewczynki, nazwanej Juanita, wystawiana jest przez kilka miesięcy w roku w specjalnej komorze w warunkach zbliżonych do panujących na szczycie wulkanu. Ciało dziecka znajduje się częściowo w bryle lodu, tak jak zostało odkryte na wysokości ponad 5 000 m n.p.m w pobliżu szczytu wulkanu Ampato. Museo Santuarios Andinos mieści się kilka kroków od Plaza de Armas w budynku miejscowego uniwersytetu. Wystawa jest niewielka, ale bardzo ciekawa, przed zwiedzaniem można obejrzeć film pokazujący historię i kontekst znalezisk. Uwaga, w muzeum panuje niska temperatura, należy zabrać ciepłe ubrania. Aktualne informacje o wystawach na stronie http://www.ucsm.edu.pe/museo-santuarios-andinos/.

Centralny plac starej Arequipy, Plaza de Armas, najlepiej podziwiać z tarasów którejś z licznych restauracji w budynkach otaczających ten plac. Restauracje serwują typowe miejscowe specjały, można spróbować camarones, czyli słodkowodnych krewetek z których słynie ten region, czy skosztować stek z alpaki. Z placu można dotrzeć spacerem do najciekawszych zabytków miasta, a dostępne dla zwiedzających tarasy dają wspaniałe widoki na katedrę oraz otaczające Arequipę wulkany.

Zobacz także

Kanion Colca

Paracas i Islas Ballestas

Lima

 

Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś  tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.

 

error: Content is protected !!