google-site-verification: google7d298e1568d15ffd.html

Pustynia Nazca

Pustynia Nazca znana jest przede wszystkim z tajemniczych geoglifów. Są to  linie oraz figury wykonane w pustynnej glebie, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne.  Zostały stworzone przez Indian kultury Paracas między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e. Przeznaczenie oraz cel wykonania tych linii pozostaje w strefie hipotez naukowych. Najpopularniejsza z teorii głosi, że wzory mają związek z obserwacjami astronomicznymi i są „największym na świecie podręcznikiem z dziedziny astronomii”, jak twierdziła . odkrywczyni i popularyzatorka tych rysunków Maria Riechie.  Geoglify znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nazca, na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości.  Linie znajdują się na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos, położonych pomiędzy 419 a 465 kilometrem autostrady panamerykańskiej.

Najlepszym sposobem na obejrzenie linii jest lot małym samolotem.  Awionetki zabierają 5-6 pasażerów, w każdej obok pilota jest też przewodnik udzielający po angielsku  informacji i wskazujący geoglify. Loty są dobrze zorganizowane, turyści dostają plan i mogą odkrywać najsłynniejsze i największe rysunki. Samolot wykonuje zwykle kilka okrążeń, a ponieważ każdy z podziwiających widoki siedzi przy oknie, nie ma możliwości przegapienia któregoś z rysunków. Samoloty są małe i podatne na turbulencje, dlatego rekomendujemy loty rano lub przed południem, kiedy zwykle nie ma silnego wiatru. Piloci są bardzo doświadczeni, wykonują codziennie wiele takich lotów.

Okolica miasta  Nazca to żyzna dolina z wieloma niedużymi polami położonymi wzdłuż małej rzeki. Dominują oczywiście rośliny nie wymagające dużo wody. Popularne i dobrze widoczne z powietrza są uprawy opuncji, kaktusa z bardzo smacznym i cenionymi owocami. Często uprawiana jest też kukurydza, będąca podstawowym pożywieniem miejscowej ludności oraz różne zboża. Zieleń okolic miasta mocno kontrastuje z surową, skalistą pustynią, gdzie mogą przetrwać tylko nieliczne gatunki roślin.

 Część linii jest widoczna z ziemi z platformy widokowej znajdującej się   przy drodze panamerykańskiej przecinającej płaskowyż. Jak widać na zdjęciu, niektóre  linie zostały zniszczone przez działalność człowieka. Niestety, wciąż zdarzają się incydenty, jak ten z początku 2018 roku, kiedy kierowca przejechał  ciężarówką przez pustynię uszkadzając kilka geoglifów. Obecnie planowane jest wybudowanie i oddanie zwiedzającym nowej, wyższej platformy widokowej. Z platformy można zobaczyć trzy geoglify, znane jako ręce, drzewo oraz przecięta drogą jaszczurka. Oczywiście rysunki te są znacznie lepiej widoczne z samolotu.

Informacje praktyczne                                                   

Loty nad pustynią są organizowane z lotniska w Nazca, małego miasteczka, którego życie koncentruje się na obsłudze turystów chcących obejrzeć słynne rysunki. Najpopularniejsze wycieczki trwają ok.45 min. i są wykonywane nad płaskowyżem Nazca. Dalsze rysunki, np. z płaskowyżu Palpa są trudniej dostępne, loty są dłuższe i jest ich zdecydowanie mniej. Samoloty zabierają 5-6 osób, w zależności od wagi, kosztują  ok. 100 USD od osoby. Rekomendujemy lot przed południem, kiedy zwykle słabiej wieje wiatr i lot jest przyjemniejszy a turbulencje mniejsze. Poranne loty są też rekomendowane z uwagi na oświetlenie geoglifów, niższa pozycja słońca lepiej uwydatnia linie. 

Na lotnisko należy zabrać paszport, i stawić się najlepiej bez bagażu,  każdy z podróżnych przechodzi odprawę połączoną z ważeniem. Każdy z podróżnych siedzi przy oknie, a samoloty krążą nad najbardziej interesującymi geoglifami, aby wszyscy mogli je dobrze obejrzeć i sfotografować. Podróżni otrzymują także plan lotu z zaznaczonymi figurami. W samolocie jest też przewodnik, który udziela dodatkowych informacji.

Po kilku minutach lotu krajobraz staje się typowo pustynny i pojawiają się liczne linie, biegnące we wszystkich kierunkach. Niestety te bliżej drogi  są mocno zniszczone.  Praktycznie na wszystkich bardziej płaskich obszarach pustynia jest poszatkowana różnymi liniami, najbardziej spektakularne są oczywiście rysunki zwierząt czy ludzi. Kształt niektórych figur, na przykład charakterystyczna sylwetka człowieka zwana kosmonautą, sprowokowała teorie o pozaziemskim pochodzeniu rysunków. Kwestia ochrony geoglifów i ich wartości dla kultury pojawiła się stosunkowo niedawno, na listę UNESCO wpisano je dopiero w 1994 roku. Całkiem niedawno turyści chcąc zobaczyć te rysunki jeździli po prostu po pustyni wedle własnego uznania.

Lot nad pustynią pozwala podziwiać piękne, surowe krajobrazy, co również jest dużą atrakcją. Wzgórza mają różne kolory, poprzecinane są jarami i pozostałościami okresowych strumieni,  a wszystko kontrastuje z zielenią żyznej doliny przy mieście Nazca. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest autostrada panamerykańska przecinająca cały kontynent.

Zobacz także

Arequipa

Kanion Colca

Paracas

 

Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś  tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.

 

error: Content is protected !!