google-site-verification: google7d298e1568d15ffd.html

Salineras de Maras

Salineras de Maras to baseny służące do odparowywania soli ze spływającej z gór wody. To jedno z miejsc, które wywierają największe wrażenie swym niezwykłym wyglądem i malowniczym położeniem. Baseny zostały wykute  na stromym zboczu góry, na trasie strumienia wypłukującego sól z gór i spływającego do pobliskiej rzeki Urubamba. Zbiorniki były tworzone przez miejscową ludność przez setki lat i są wciąż rozbudowywane. Początek pozyskiwania soli w tym miejscu miał miejsce jeszcze przed podbojem tych terenów przez Inków, prawdopodobnie ponad tysiąc lat temu.

Cykl produkcji soli trwa przez cały rok. W porze deszczowej baseny są powoli napełniane wodą z małego strumienia spływającego z gór, w suchej i słonecznej następuje stopniowe odparowanie wody. Obecnie miejscowa społeczność, której własnością są saliny,  pozyskuje w pradawny sposób różne rodzaje soli,  od najczystszej, służącej do gotowania, po sole do kąpieli. Wszystkie rodzaje zawierają naturalne minerały gromadzone w Andach przez miliony lat. W sklepikach na miejscu można nabyć także różne rodzaje oraz mieszanki soli, na przykład z miejscowymi ziołami czy sól wędzoną.

Informacje praktyczne

Salineras de Maras leżą w pobliżu miasteczka Maras, około 1 godz. 30 min. jazdy samochodem z Cuzco. W pobliżu znajdują się też tarasy Moray, warto połączyć zwiedzanie tych dwóch miejsc. Dobrze jest zaplanować zwiedzenie salin po południu. Kiedy słońce  w ciągu dnia nagrzeje tarasy jest tam bardzo ciepło i przyjemnie oraz są korzystne warunki do fotografowania.

Sól produkowaną w Salineras de Maras można kupić w Polsce. Jest importowana wraz z wieloma produktami z Peru, które w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność na całym świecie na fali zainteresowania kuchnią zdrową, oryginalną i ekologiczną. Ta bogata w minerały sól przedawana jest pod enigmatyczną nazwą „sól maraska”.

Do salin prowadzi jedynie szutrowa droga z Maras, nie ma możliwości przejechania do pobliskiej Urubamby. Za wejście na teren pobierana jest niewielka opłata, teren jest własnością lokalnej społeczności.

 Salineras de Mares położone są na wysokości około 3300 m.n.p.m. Składają się z ponad 3 tysięcy basenów, każdy ma powierzchnię kilku m2. Zasilane są przez mały strumień, który dzięki przemyślnej konstrukcji zasila po kolei wszystkie baseny. Sól jest bogata w minerały oraz mikroelementy wypłukiwane z wysokich gór, jest też wolna od zanieczyszczeń przemysłowych. Ale przede wszystkim saliny to malownicza mozaika basenów, wśród których pracują miejscowi robotnicy pozyskujący  sól.

Zobacz także

Arequipa

Colca

Titicaca

 

Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś  tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.

 

error: Content is protected !!