Informacje praktyczne

Kraj leżący w Andach między Pacyfikiem a dżunglą Amazonki, oprócz oszałamiających

krajobrazów oferuje najlepsze zabytki cywilizacji Inków oraz z czasów kolonialnych. Bogate hiszpańskie miasta powstałe         na gruzach budowli inkaskich są unikatem w skali świata. Większość Peru to wysokie Andy, ale znajdziemy też kilometry plaż nad chłodnym oceanem oraz ogromne, izolowane obszary Amazonki, do których nie prowadzą żadne drogi lądowe. Poniżej garść informacji praktycznych.    

tu będzie reklama adsense

Kiedy jechać

Większość turystów planuje zwiedzenie Cuzco i Machu Picchu, warto więc        

zaplanować pobyt pomiędzy kwietniem a wrześniem kiedy w górach jest pora sucha i zimna. Miedzy październikiem a marcem należy liczyć się z  ulewnymi deszczami w górach.  W lipcu i sierpniu w górach oraz wyżynach wokół jeziora Titicaca potrafi spaść śnieg,a temperatury bywają sporo poniżej zera, jest natomiast bardziej sucho i słonecznie. Najwyższe partie gór są ośnieżone przez cały rok, mimo położenia stosunkowo blisko równika.

Należy też brać szybko rosnącą popularność Peru i dużą ilość turystów w czasie wakacji w Europie czy USA. Optymalny czas na zwiedzanie atrakcji położonych w górach na czele z Machu Picchu  to okres między drugą połową kwietnia a czerwcem. Pogoda pozwoli cieszyć się zwiedzaniem największych atrakcji i mamy szansę uniknąć tłumów w najatrakcyjniejszych miejscach.

Cechą klimatu Peru, na która zawsze można liczyć, jest jego zmienność, zwłaszcza w górach. Rano można marznąć w kurtce, w dzień chodzić w koszulce z krótkim rękawem, a wieczorem znowu ubierać kolejne warstwy ubrań. Na sporą zmienność trzeba być przygotowanym także na wybrzeżu, gdzie co prawda rzadko padają deszcze, ale często występują gęste, wilgotne mgły. Oczywiście jesteśmy niedaleko równika, więc jeśli zaświeci słońce bardzo szybko robi się ciepło nawet na sporych wysokościach.      

Na Plaza de Armas znajduje się wiele kawiarni i restauracji, siedzenie na malowniczym balkonie i obserwowanie potomków Inków oraz ich codziennej krzątaniny to fajny pomysł na aklimatyzację na tych wysokościach. Miasto jest zwykle bardzo gwarne, co dzień przybywa tu wielu mieszkańców okolicznych wiosek w barwnych strojach, żeby sprzedać swoje produkty czy załatwić codzienne sprawy.

Informacje praktyczne                                                                                       

Sporym wyzwaniem dla organizmu jest też wysokość, powyżej 3000-3500 m n.p.m. realnym ryzykiem jest choroba wysokościowa a aklimatyzacja jest niezbędna.

Wiele atrakcji w Peru leży na takich wysokościach, na czele z Cuzco. Dlatego warto zaplanować podróż tak, żeby stopniowo nocować coraz wyżej. Dla przykładu bezpieczniejsza jest popularna trasa z Limy do Arequipy, potem nad jezioro Titicaca i dalej do Cuzco, niż przylot bezpośrednio z Limy do któregoś z tych miejsc. Dużo oczywiście zależy od organizmu i intensywności wyprawy.

Jak się dostać 

Samoloty z Europy czy Ameryki Północnej lądują w Limie. Lotnisko jest nieduże, dość zatłoczone ale obsługa podróżnych przebiega sprawnie. Niestety możliwości taniego dostania się do Peru są dość ograniczone. Warto zaplanować lot ze sporym wyprzedzeniem, żeby znaleźć płynne i atrakcyjne cenowo połączenie.

Transport na miejscu  

Poruszanie się po Peru jest pewnym wyzwaniem ze względu na odległości. Kraj ma ok.1mln km2 powierzchni a znaczna część położona jest powyżej 3 000 m n.p.m., przejazd między wieloma punktami wymaga pokonania serpentyn i przełęczy położonych ponad 4000 mn.p.m. Często też drogi są zatłoczone oraz są odcinki, zwłaszcza poza głównymi szlakami, ze słabą nawierzchnią.     

Jeśli chodzi o loty samolotami, to większość połączeń  odbywa się przez Limę, ponadto dla turystów są inne, znacząco wyższe stawki niż te, które wyświetlają się przy sprawdzaniu cen. Należy unikać zakupu wedle stawek dla Peruwiańczyków, nawet jeśli się taki zakup uda, zdarzają się żądania dopłaty do biletu na lotnisku. Ponadto sam zakup biletu i dokonanie płatności wystawioną w Polsce kartą płatniczą bywa wyzwaniem, z lotów warto więc korzystać głównie na dłuższych trasach z Limy, np. do Cuzco, Puno czy Arequipy lub wracają z tych miast do stolicy.

Sytuację ratują autobusy. Stosunkowo niedrogie, wygodne i nowoczesne pojazdy są dobrą i praktyczną alternatywą na dotarcie do większości atrakcji. Największe firmy to Cruz del Sur, rezerwacji można dokonywać stosunkowo łatwo przez internet oraz w licznych punktach w całym kraju. Także zmiany w rezerwacji nie są problemem, wystarczy udać się do jednego z wielu agentów czy biur podróży sprzedających bilety tej firmy, aby bezpłatnie zmienić połączenie.

Informacje praktyczne          

Terminale autobusowe w większości miast są rozbudowane, nowe i wygodne. Trzeba zgłosić się około pół godziny przed wyjazdem, żeby zapłacić lokalną opłatę za korzystanie z terminala (kilka soli) i dokonać odprawy ze zdaniem bagażu. Autobusy dalekobieżne mają zazwyczaj dwa poziomy, na dole jest kilkanaście miejsc pierwszej klasy, z dużymi, rozkładanymi         

fotelami, na których można dość wygodnie spać, wyświetlane są filmy czy serwowane przekąski i napoje. To taka trochę samolotowa klasa business. Wyższy poziom autobusu zapewnia natomiast dużo lepsze widoki, fotele są również także wygodne.

Wynajem samochodu i samodzielne prowadzenie jest stosunkowo drogie, a jazda w miastach będzie dużym wyzwaniem, zwłaszcza w Cuzco czy Arequipie. W tych miastach ulice są wąskie, często zamykane na stałe lub czasowo przez policję. Przepisy drogowe nie są skrupulatnie przestrzegane przez miejscowych kierowców, najdelikatniej mówiąc. Poza miastami trzeba bardzo uważać na kierowców małych, lokalnych autobusów, którzy walcząc o pasażerów nie przestrzegają żadnych zasad. Wygodniej i sprawniej jest wynająć auto z kierowcą czy taksówkę, ceny są dość umiarkowane a stres zdecydowanie mniejszy i można zaoszczędzić sporo czasu.

Zobacz także

Lima

Kanion Colca

Titicaca

tu będzie reklama adsense w pionie

 

Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś  tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.

 

error: Content is protected !!