Informacje praktyczne
Kraj leżący w Andach między Pacyfikiem a dżunglą Amazonki, oprócz oszałamiających krajobrazów oferuje najlepsze zabytki cywilizacji Inków oraz z czasów kolonialnych. Bogate hiszpańskie miasta powstałe na gruzach budowli inkaskich są unikatem w skali świata. Większość Peru to wysokie Andy, ale znajdziemy też kilometry plaż nad chłodnym oceanem oraz ogromne, izolowane obszary Amazonki, do których nie prowadzą żadne drogi lądowe. Poniżej garść informacji praktycznych.
Aktualne informacje dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem, ograniczenia podróżowania i zalecenia https://www.gob.pe/8792
Kiedy jechać
Większość turystów planuje zwiedzenie Cuzco i Machu Picchu, warto więc zaplanować pobyt pomiędzy kwietniem a wrześniem kiedy w górach jest pora sucha i zimna. Miedzy październikiem a marcem należy liczyć się z ulewnymi deszczami w górach. W lipcu i sierpniu w górach oraz wyżynach wokół jeziora Titicaca potrafi spaść śnieg,a temperatury bywają sporo poniżej zera, jest natomiast bardziej sucho i słonecznie. Najwyższe partie gór są ośnieżone przez cały rok, mimo położenia stosunkowo blisko równika.
Należy też brać szybko rosnącą popularność Peru i dużą ilość turystów w czasie wakacji w Europie czy USA. Optymalny czas na zwiedzanie atrakcji położonych w górach na czele z Machu Picchu to okres między drugą połową kwietnia a czerwcem. Pogoda pozwoli cieszyć się zwiedzaniem największych atrakcji i mamy szansę uniknąć tłumów w najatrakcyjniejszych miejscach.
Cechą klimatu Peru, na która zawsze można liczyć, jest jego zmienność, zwłaszcza w górach. Rano można marznąć w kurtce, w dzień chodzić w koszulce z krótkim rękawem, a wieczorem znowu ubierać kolejne warstwy ubrań. Na sporą zmienność trzeba być przygotowanym także na wybrzeżu, gdzie co prawda rzadko padają deszcze, ale często występują gęste, wilgotne mgły. Oczywiście jesteśmy niedaleko równika, więc jeśli zaświeci słońce bardzo szybko robi się ciepło nawet na sporych wysokościach.
Rękodzieło peruwiańskie na pewno jest warte zainteresowania jako praktyczna pamiątka z pobytu w tym kraju. Najlepsze wyroby powstają z niezwykle delikatnej wełny alpak. Wyroby powstają autentycznie w andyjskich wioskach tradycyjnymi, ręcznymi metodami. W wielu miejscach możemy znaleźć pokazy, jak wygląda tkanie na krosnach. To bardzo pracochłonna metoda, ale ceny wyrobów są wciąż bardzo umiarkowane.
Informacje praktyczne
Sporym wyzwaniem dla organizmu jest też wysokość, powyżej 3000-3500 m n.p.m. realnym ryzykiem jest choroba wysokościowa, a aklimatyzacja jest niezbędna. Większość atrakcji w peruwiańskich Andach leży na wysokościach powyżej 2500 m, włącznie z Cuzco. Dlatego warto zaplanować podróż tak, żeby stopniowo nocować coraz wyżej. Pod kątem aklimatyzacji bezpieczniejsza i popularna jest trasa z Limy do Arequipy, potem nad jezioro Titicaca i dalej do Cuzco, niż przylot bezpośrednio z Limy do któregoś z tych miejsc. Dużo oczywiście zależy od organizmu i intensywności wyprawy. W większości miejsc, gdzie przebywają turyści, dostępne są butle z tlenem. Przy złym samopoczuciu, bólach głowy i podobnych lekkich objawach choroby wysokościowej, bardzo pomaga krótkotrwałe oddychanie tlenem. Taka pomoc jest w miarę potrzeb dostępna w niektórych hotelach, autobusach i pociągach turystycznych. Widok karetki jadącej na sygnale do turysty z objawami choroby wysokościowej nie jest rzadkością, jednak większość osób nie ma aż tak gwałtownych objawów. Ważne jest, żeby nie przeceniać swoich sił i zostawić sobie większy margines czasu na aklimatyzację na wysokościach, nie planować wycieczki w wysokie góry następnego dnia po dotarciu do Cuzco.
Jak się dostać
Samoloty z Europy czy Ameryki Północnej lądują w Limie i tu zwykle zaczyna się podróż po Peru. Lotnisko jest nieduże, dość zatłoczone, ale obsługa podróżnych przebiega sprawnie. Niestety możliwości taniego dostania się do Peru są dość ograniczone. Warto zaplanować lot ze sporym wyprzedzeniem, żeby znaleźć płynne i atrakcyjne cenowo połączenie. Lotnisko jest położone na przedmieściu Limy Callao. W pobliżu jest też port morski, okolica ta uchodzi za niebezpieczną, przestrzegają przed nią miejscowi taksówkarze. Zwłaszcza po wylądowaniu należy zachować rozsądek i ostrożność, lepiej udać się od razu do zarezerwowanego hotelu czy pokoju niż na spacer po okolicy.
Transport na miejscu
Poruszanie się po Peru jest pewnym wyzwaniem ze względu na odległości. Kraj ma ok.1mln km2 powierzchni a znaczna część położona jest powyżej 3 000 m n.p.m., przejazd między wieloma punktami wymaga pokonania serpentyn i przełęczy położonych ponad 4000 mn.p.m. Często też drogi są zatłoczone oraz są odcinki, zwłaszcza poza głównymi szlakami, ze słabą nawierzchnią.
Jeśli chodzi o loty samolotami, to większość połączeń odbywa się przez Limę, loty pomiędzy innymi miastami są rzadkie i dość często zmienia się rozkład. Do niedawna dla turystów obowiązywały inne, znacząco wyższe stawki niż dla Peruwiańczyków, na szczęście kilka lat temu oficjalnie zmieniono tę zasadę. Sam zakup biletu i dokonanie płatności wystawioną w Polsce kartą płatniczą bywa problemem, ale sytuacja się pod tym względem poprawia. Z lotów warto korzystać, chcąc dostać się z Limy do Arequipy, Puno (Juliaca) czy Cuzco. Do przejazdu między tymi miastami warto rozważyć autobusy, które pozwalają podziwiać mijane krajobrazy.
Polecamy autobusy. Stosunkowo niedrogie, wygodne i nowoczesne pojazdy są dobrą i praktyczną alternatywą na dotarcie do większości atrakcji. Największa firma to Cruz del Sur, rezerwacji można dokonywać stosunkowo łatwo przez internet oraz w licznych punktach w całym kraju. Także zmiany w rezerwacji nie są problemem, wystarczy udać się do jednego z wielu agentów czy biur podróży sprzedających bilety tej firmy, aby bezpłatnie zmienić połączenie. Autobusy tej firmy są bardzo komfortowe i nowe. Dolny poziom to tylko kilkanaście siedzeń w układzie 2+1, fotele są porównywalne do tych z samolotowej business class, można je rozłożyć niemal poziomo, serwowane są przekąski. Górny pokład zapewnia dobre widoki i jet także wygodny.
Informacje praktyczne
Terminale autobusowe w większości miast są rozbudowane, nowe i wygodne. Trzeba zgłosić się około pół godziny przed wyjazdem, żeby zapłacić lokalną opłatę za korzystanie z terminala (kilka soli) i dokonać odprawy ze zdaniem bagażu. Ciekawostką jest, że przy wsiadaniu do autobusu pasażerowie są rejestrowani kamerą wideo. Autobusy dalekobieżne mają zazwyczaj dwa poziomy, na dole jest kilkanaście miejsc pierwszej klasy w układzie 2+1, z dużymi, rozkładanymi fotelami, na których można dość wygodnie spać. Wyświetlane są filmy oraz serwowane przekąski i napoje. To taka trochę samolotowa klasa business. Wyższy poziom autobusu zapewnia natomiast dużo lepsze widoki, fotele są również bardzo wygodne. Między Cuzco a Puno kursują oprócz zwykłych rejsowych także autobusy turystyczne. Przejazd między tymi miastami umożliwia zwiedzanie kilku atrakcji turystycznych, w autobusie jest przewodnik i personel pomocniczy. Przejazd między miastami staje się atrakcyjną wycieczką za niewielką dopłatą, w porównaniu ze zwykłym autobusem.
Wynajem samochodu i samodzielne prowadzenie jest stosunkowo drogie, a jazda w miastach będzie dużym wyzwaniem, zwłaszcza w Cuzco czy Arequipie. W tych miastach ulice są wąskie, często zamykane na stałe lub czasowo przez policję, nie jest też łatwo znaleźć parking, zwłaszcza w pobliżu centrum. Przepisy drogowe nie są skrupulatnie przestrzegane przez miejscowych kierowców, najdelikatniej mówiąc. Poza miastami trzeba bardzo uważać na kierowców małych, lokalnych autobusów, którzy walcząc o pasażerów, nie przestrzegają żadnych zasad. Wygodniej i sprawniej jest wynająć auto z kierowcą czy taksówkę, ceny są dość umiarkowane a stres zdecydowanie mniejszy i można zaoszczędzić sporo czasu. Poza miastami drogi są zwykle puste i samodzielna jazda pozwala zatrzymywać się dowolnie w atrakcyjnych miejscach, więc czasem warto podjąć wysiłek wynajęcia samochodu.
Zwiedzanie Peru w 2 tygodnie
Podamy przykładowy plan zwiedzenia największych atrakcji Peru, bez Amazonki i regionów północnych. Trasa ta jest żartobliwie zwana „gringo tour”, dwa tygodnie to bardzo mało czasu na tyle atrakcji, ważne jest więc dokładne i optymalne zaplanowanie trasy. Można też pojechać w odwrotnym kierunku, z Limy do Paracas, Nazca, przez Titicaca do Cuzco i stamtąd wrócić samolotem do Limy.
Dzień 1: przylot do Limy wieczorem;
dzień 2: zwiedzanie Limy;
dzień 3: przelot rano do Cuzco, zwiedzanie miasta, aklimatyzacja;
dzień 4: wynajęcie samochodu, zwiedzanie Świętej Doliny Inków, Cinchero, Moray, Salineras de Maras, Ollantaytambo, powrót do Cuzco;
dzień 5: dalsze zwiedzanie Świętej Doliny Inków, Sacsayhuaman, Pisac, powrót i wieczorne zwiedzanie Cuzco;
dzień 6: dwudniowa wycieczka do Machu Picchu, obejmująca pierwszego dnia przejazd autobusem do Ollantaytambo, dalej pociągiem do Aquas Calientes;
dzień 7: poranne zwiedzanie Machu Picchu, powrót wieczorem do Cuzco;
dzień 8: przejazd autobusem turystycznym z Cuzco do Puno połączony ze zwiedzaniem Andahuailillas (kościół zwany Kaplicą Sykstyńską Ameryki Pd.), Raqchi, Pucará, nocleg w Puno;
dzień 9: rano wycieczka statkiem na pływające wyspy Uros na jeziorze Titicaca, wyspę Taquile, po południu dodatkowa wycieczka autem do Sillustani;
dzień 10: przejazd autobusem rejsowym do Arequipy, zwiedzanie miasta;
dzień 11: wynajęcie samochodu i wycieczka do Kanionu Colca, Chivay, Yanque, Mirador Cruz del Cóndor, powrót do Arequipy;
dzień 12: zwiedzanie Arequipy, Museo Santuarios Andinos i klasztoru św. Katarzyny, nocą wyjazd rejsowym autobusem do Nazca;
dzień 13: poranny lot awionetką nad pustynią Nazca, przejazd autobusem do Paracas, odpoczynek nad oceanem;
dzień 14: Paracas, rano wycieczka na Islas Ballestas, po południu wycieczka do Reserva Nacional de Paracas; powrót autobusem do Limy;
dzień 15: poranne zwiedzanie Limy, Museo Larco, wieczorem wylot do Polski.
Jak widać, plan jest bardzo napięty, dodatkowy dzień lub dwa pozwoli na uniknięcie nocnego przejazdu autobusem lub da więcej czasu np. w Paracas, żeby trochę odpocząć po trudach wyprawy.
Zobacz także
Lima
Kanion Colca
Titicaca
Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.
Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.