google-site-verification: google7d298e1568d15ffd.html

Paracas

Paraca Paracas oraz Pisco to położone na południe od Limy małe miasteczka, położone nad Pacyfikiem, będące dobrym punktem wypadowym do zobaczenia nadmorskich atrakcji tej części Peru. Rezerwat naturalny Paracas wraz pobliskimi Islas Ballestas jest rajem dla miłośników natury,  spokoju, surowych krajobrazów oraz dzikich zwierząt.

Do oddalonego ok 250 km od Limy Paracas przyjeżdża się przede wszystkim dla podziwiania bogactwa zwierząt na Islas Ballestas. Popularne wycieczki na wyspy wyruszają z małego portu w Paracas. Charakterystycznym punktem po drodze na wyspy jest geoglif nazywany kandelabrem lub kaktusem. Rysunek, podobny do linii z pustyni Nazca, został stworzony przez ludy kultury Paracas, zamieszkujące ten region Peru. Wody zasilane przez zimny prąd Humboldta są pełne życia, możemy obserwować polujące lwy morskie, pojawiają się czasem delfiny czy wieloryby.

W czasie wycieczki łodzią na wyspy możemy obserwować  niezliczone ilości ptaków, głównie albatrosów oraz kormoranów,a na skałach wylegują się lwy morskie.  Ptaków tych są ogromne ilości, gniazdują na każdym niemal skrawku małych wysepek i skał czy zacumowanych statków. Na wyspach Ballestas do dziś pozyskuje się w niedużych ilościach cenny nawóz, guano. Szczególnie w przeszłości był to bardzo pożądany surowiec, służący jako nawóz oraz składnik do produkcji prochu strzelniczego. W 1879 wybuchła nawet wojna o dostęp do tego surowca pomiędzy Chile, Boliwią i Peru.

Atrakcją tych leżących blisko równika wysp są pojawiające się tu regularnie pingwiny, które znajdują warunki do życia dzięki zimnemu prądowi Humboldta. Te znane z Antarktyki ptaki czują się doskonale w pobliżu równika. Nie występuje tu co prawda duża kolonia pingwinów, ale mamy niemal 100% szansy na zobaczenie tych ptaków niezależnie od pory roku.

Największe wrażenie robią lwy morskie, wylegujące się na skałach i nawołujące się głośnym ryczeniem. Zwierzęta nic nie robią sobie z obecności licznych łodzi, nie bez przyczyny Islas Ballestas nazywane są małymi Galapagos. Lwy morskie możemy obserwować także na małych plażach oraz polujące w wodzie między wysepkami.

Informacje praktyczne

Na wyspy Ballestas płynie się z Paracas około pół godziny dużymi, zabierającymi około 40 osób odkrytymi  pontonami. Bilety są sprzedawane przez wiele agencji zlokalizowanych w pobliżu portu. Można też rejs zarezerwować przez internet w cenie około 20 usd, ale na miejscu można znaleźć lepsze oferty. Wycieczki trwają około 3 godzin, najlepsze miejsca są ponoć po lewej stronie na środku pontonu. Na oceanie bywa dość chłodno i wilgotno, zwłaszcza rano,  trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu. W tej części Peru często występują mgły powodowane przez zimne wody Pacyfiku. Woda jest zwykle spokojna, nie ma dużych fal a pontony, z których ogląda się zwierzęta są wygodne i stabilne.

W ciągu jednego dnia można zorganizować wycieczkę do Reserva Natural de Paracas. Można dołączyć do grupy z przewodnikiem, ale lepszym sposobem jest po prostu wynajęcie taksówki na 2-3 godziny. Po parku prowadzi kilkukilometrowa trasa z widokami na wspaniałe klify, formacje skalne i ukryte małe plaże. Te pustynne tereny miliony lat temu były dnem morza, w piasku wymieszanym z solą można znaleźć mnóstwo amonitów. Popularnym sposobem zwiedzenia rezerwatu może być także wycieczka rowerowa.

Piękne, surowe pustynne krajobrazy są główną atrakcją  zaczynającego się zaraz za miastem rezerwatu, który tworzy wychodzący w ocean półwysep Paracas z przyległą częścią wybrzeża.

Rezerwat jest bardzo ciekawy pod względem geologicznym,  było to dno morza, więc pod piaskiem jest skała z solą, nietrudno znaleźć amonity czy inne skamieniałe bezkręgowce. Brak wody oraz duża zawartość soli w glebie powoduje, że jest to obszar niezwykle jałowy, doliczono się zaledwie kilku gatunków rosnących tu roślin, głównie kaktusów.

Rezerwat naturalny Paracas obejmuje także spory obszar oceanu. Wody te, bardzo bogate w plankton i bezkręgowce, są doskonałym miejscem żerowania nie tylko ptaków, ale także dużej ilości gatunków ryb i fauny morskiej. Brzegi półwyspu tworzą klify, erozja spowodowała powstanie wielu małych i niezwykle malowniczych plaż z kolorowym piaskiem. Ozdobą są też ostańce skalne czy głazy wypłukane przez fale morskie.

Zobacz także

Lima

Arequipa

Titicaca

 

Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś  tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.

 

error: Content is protected !!