google-site-verification: google7d298e1568d15ffd.html

Lima

Miasto zostało założone w 1535 przez Francisco Pizarro jako baza do podboju Peru dla przybyłych z terenów Panamy konkwistadorów. Sercem Limy jest Plaza de Armas z katedrą, której budowę rozpoczęli konkwistadorzy zaraz po założeniu miasta. Katedra była kilka razy przebudowywana oraz odbudowywana po trzęsieniach ziemi, bryła budynku zachowała jednak oryginalny styl.

Przy placu znajduje się także Pałac Gubernatora. Zbudowany na początku XX wieku na ruinach pałacu Francisco Pizarro (w tym budynku dowódca konkwistadorów został  zamordowany), dziś jest siedzibą prezydenta Republiki  Peru. Wstęp do pałacu jest ograniczony, ale codziennie można podziwiać ceremoniał zmiany warty przed budynkiem.

Na szczególną uwagę zasługuje przylegający do Katedry Pałac Arcybiskupi. Budynek z fasadą w stylu hiszpańskiego baroku z charakterystycznymi rzeźbionymi drewnianymi balkonami jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w Limie.

Ozdobą Limy są pełne zieleni dzielnice nad oceanem. Dzielnica Miraflores to liczne nowoczesne budynki oraz malowniczy klif nad drogą Panamericana. Warte polecenia są też oblegane restauracje serwujące owoce morza, słynące z najlepszego w Peru ceviche. Warto odbyć wieczorny spacer po klifach, jest tu wiele tras spacerowych oraz parków. To popularne miejsce wśród mieszkańców Limy,  jest tłumnie odwiedzane dla podziwiania zachodów słońca i widoków na ocean wraz z wijącą się poniżej drogą panamerykańską.

Na terenie miasta znajduje się też kilka zabytków z czasów sprzed podboju hiszpańskiego. Największą i najbardziej imponującą jest piramida Huaca Pucllana. Imponująca budowla z suszonej cegły, przypisywana jest ludowi Wari, a okres budowy i funkcjonowania to lata 200-700 n.e.

Piramidę zwiedza się w grupach z przewodnikiem. Informacje udzielane są po hiszpańsku, ale kilka razy w ciągu dnia można także zwiedzać z przewodnikiem z językiem angielskim. Na terenie znajduje się pokazowe stanowisko odtwarzające sposób budowania piramidy oraz życia ludzi zamieszkujących wówczas ten rejon. Jest także nieduży ogród, gdzie można zobaczyć rośliny uprawiane przez pierwotnych mieszkańców tych terenów.

Lima przyciąga artystów z całego kraju. Często w okolicach Plaza de Armas odbywają się występy oraz parady zespołów w strojach ludowych. W Peru istnieje szereg lokalnych, charakterystycznych dla danego miasta czy regionu tańców oraz przedstawień. Przykładem może być pochodzący z okolic miasta Jauja taniec Tunantada. Inspirowany wrażeniem, jakie na pierwszych  mieszkańcach tego miasta zrobił przemarsz orszaku wicekróla Peru w 1570 roku z muzyką i bogatą świtą. Mieszkańcy do dziś w satyryczny sposób, z wykorzystaniem masek i wyszukanych strojów odtwarzają to odległe wydarzenie, a taniec jest zaliczany do dziedzictwa narodowego Peru.

Kościół i klasztor świętego Franciszka

Pochodzący z XVI wieku kościół uległ zniszczeniu w trzęsieniu ziemi i został odbudowany w następnym wieku w stylu peruwiańskiego baroku. Za piękną ozdobną fasadą oprócz kościoła kryje się ciekawe muzeum. Jego ozdobą jest biblioteka ze wspaniałymi XVII wiecznymi księgami. W muzeum możemy podziwiać także kolekcję obrazów w charakterystycznym stylu szkoły z Cuzco. Dla szukających mocnych wrażeń ciekawe będzie zobaczenie podziemi, gdzie przez blisko 300 lat do początków XIX wieku chowano zmarłych, a dziś można zobaczyć  szkielety 25 tysięcy ludzi.

Informacje praktyczne

Specyficzny mikroklimat Limy położonej nad Oceanem Spokojnym spowodowany jest zimnym, pochodzącym z Antarktydy prądem Humboldta. Chłodny prąd morski oraz sąsiedztwo wysokich Andów powodują utrzymywanie się w miesiącach zimowych grubej warstwy chmur.  Mimo położenia blisko równika, efektem jest łagodny, ciepły ale nie upalny i wilgotny klimat przez cały rok.

Piękna, bujna roślinność jest ozdobą Limy,  mimo że deszcze są tu rzadkością. Charakterystyczna dla peruwiańskiego wybrzeża Pacyfiku jest mgła zwana La Neblina, przynosząca wilgoć i utrzymująca się  często przez cały dzień, zwłaszcza w okresie od czerwca do grudnia. W tym okresie może wystąpić lekka mżawka w nocy czy nad ranem, mocne deszcze są jednak w Limie traktowane jako niezwykłe zjawisko, a miasto nie jest do nich przystosowane.

Zobacz także

Arequipa

Paracas

Titicaca

 

Dziękujemy za odwiedziny serwisu. Mamy nadzieję, że znalazłeś  tu informacje oraz inspiracje do podróży do wielu wspaniałych miejsc.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.portalpodroze.pl gdzie znajdziesz inspiracje i pomysły na nowe wyprawy.

 

error: Content is protected !!